duminică, 12 octombrie 2008

Un egal cat o victorie

Un egal cat o victorie....cu Franta,2-2.Multa lume ar spune 2-2 cu Franta e un miracol,ca am jucat exceptional,dar trebuie sa recunoastem ca meciul a fost bunicel,dar intre 2 echipe de valori medii,Franta avand un plus in fata Romaniei,Romania contand mai mult in primele 35-40 de minute,pana la primul gol al francezilor,marcat de Franck Ribery.
Meciul a inceput extraordinar pentru ai nostrii,iar in minutul 7,Florentin Petre reuseste sa scape de fundasul care il marca si cu un sut bine plasat l-a invins pe portarul francezilor,Steve Mandanda.Nu mult avea sa treaca si Romania s-a detasat la 2-0 dupa brilianta lovitura libera si golul cu capul a lui Goian.Parca era Steaua la faza aia,nu ca as fi stelist!!!
Din pacate dupa ocazia lui Gabi Muresan,incet-incet ne-am stins si nu am mai contat,aparand mai mult rezultatul.In minutul 37,francezii fac o faza scoala iar Ribery nemarcat suteaza la coltul lung,fara nicio sansa pentru Bobby Lobont,scorul ajungand egal din nou in minutul 68,cand Yohann Gourcuff a reusit sa-l surprinda pe Lobont cu o torpila de la vreo 30-32 de metri,gol care putea fi parat dupa parerea tuturor.
Dupa meci,o oarecare dezamagire ca nu i-am invins pe Franta,dar trebuie sa privim mai departe...mai sunt 9 sau 10 meciuri pana vom vedea o posibila calificare...
Credeti ca Romania se va califica la Mondial?!?